Hľadáte najlepší kotlík na guláš s kotlinou a neviete sa rozhodnúť, ktorú sadu na guláš si vybrať? Aký je rozdiel medzi železnou a nerezovou kotlinou? Varí sa lepšie v smaltovanom, nerezovom, medenom či liatinovom kotlíku? Ponúkame rôzne druhy a veľkosti súprav na guláš s kotlinou. Chcete vedieť aké majú výhody, akú vyžadujú starostlivosť, ako ich používať a ako vybrať tú najlepšiu zostavu na guláš? Čítajte a dozviete sa!
Milujete kotlíkový bravčový guláš alebo guláš z diviny? Očarí vás kotlíkový držkový guláš alebo kotlíková kapustnica či fazuľovica? Možno tiež hľadáte kotlík na varenie lekváru? Zdá sa vám výber jednotlivých komponentov zložitý? Pripravili sme pre vás kompletné sady a zároveň vám predstavíme ich výhody.
Každá kotlíková súprava s kotlinou, či už je to 20l alebo 50l obsahuje tri základné prvky, bez ktorých by sa nedala používať - kotlík s kotlinou a dymovodom.
Kotlina na guláš je vlastne uzavreté ohnisko s dymovodom, ktoré sa skombinuje s vhodným kotlíkom a prípadne ďalším príslušenstvom ako je pokrievka, varecha a naberačka. Z takejto kombinácie nám vznikne kotlíková zostava, ktorá je pripravená na okamžité použitie. Set na guláš s kotlinou sa vyznačuje vynikajúcou stabilitou, nízkou spotrebou dreva a jednoduchou manipuláciou. Ideálna je do každého počasia a prostredia, pretože plameň je chránený celým telom kotliny a popol je zachytávaný do zbernej nádoby - popolníka.
Ako sme už spomenuli, je ideálna na použitie v každom prostredí. Vďaka uzatvorenej konštrukcii kotliny na nožičkách sa dokonalo hodí na terasu, trávnik v záhrade, do karavánu či kempu, chatu alebo priestranstvo, kde nie je možné manipulovať s otvoreným ohňom. Pokiaľ chcete maximálne ochrániť povrch pod kotlíkom, odporúčame dokúpiť ohňovzdornú podložku pod gril, kotlinu.
Kotliny na guláš sa vyrábajú v dvoch základných vyhotoveniach, železná - oceľová alebo nerezová - antikorová.
Varenie gulášu v záhrade pomocou kotlíka s kotlinou zaberie približne 1,5 až 2,5 hodiny, v závislosti od množstva a druhu mäsa. Vďaka tvaru kotlíka, ktorý sa zužuje smerom nadol, sa teplo z ohňa rovnomerne rozkladá po celom vnútri kotlíka. Keď porovnáme podomácky vyrobený kotlík na guláš zo suda a kužeľovitý tvar kotlíka, tak naše sady výrazne zrýchľuje proces varenia a znižujú spotrebu dreva.
Ktorý kotlík podľa rozmeru je ten správny? Ako vybrať kotlík na guláš podľa objemu? Priemerná porcia na dospelého človeka je 500 ml. Počet porcii vynásobte počtom hostí, prirátajte rezervu pre náhodných návštevníkov, druhé kolo a nech zostane guláš aj na zajtra. Kotlík nikdy nenapĺňajte až po okraj, odrátajte približne 2-4 cm od vrchu (1-3 litre podľa veľkosti), aby sa dal guláš miešať.
Tip: berte do úvahy rezervu, 10 litrov v 22 litrovom kotlíku uvaríte, ale 15 litrov v 8 litrovom kotlíku nie. Zároveň variť 10 litrov gulášu v 30 litrovom kotlíku je veľmi nepraktické, voda sa príliš rýchlo odparí a guláš ľahko prihorí.
Čo všetko môže sada na guláš ešte obsahovať? Bez čoho sa nezaobídete? V základných súpravách na guláš v našej ponuke nájdete aj:
Kotlíkové súpravy ponúkajú aj iné možnosti ako len overený kotlíkový guláš. V našej širokej ponuke nájdete aj tieto sady:
Chcete sa dozvedieť o kotlíkoch viac? Kliknite tu a prečítajte si náš BLOG: Aké kotlíky na guláš sú najlepšie, ich porovnanie a je lepší s trojnožkou či kotlinou?