S kotlinou

S kotlinou

Kotlíkové súpravy s kotlinouKotlíkové súpravy s kotlinou

Hľadáte najlepší kotlík na guláš s kotlinou a neviete sa rozhodnúť, ktorú sadu na guláš si vybrať? Aký je rozdiel medzi železnou a nerezovou kotlinou? Varí sa lepšie v smaltovanom, nerezovom, medenom či liatinovom kotlíku? Ponúkame rôzne druhy a veľkosti súprav na guláš s kotlinou. Chcete vedieť aké majú výhody, akú vyžadujú starostlivosť, ako ich používať a ako vybrať tú najlepšiu zostavu na guláš? Čítajte a dozviete sa!

Kotlíková súprava s kotlinou

Milujete kotlíkový bravčový guláš alebo guláš z diviny? Očarí vás kotlíkový držkový guláš alebo kotlíková kapustnica či fazuľovica? Možno tiež hľadáte kotlík na varenie lekváru? Zdá sa vám výber jednotlivých komponentov zložitý? Pripravili sme pre vás kompletné sady a zároveň vám predstavíme ich výhody.

Aké sú základné prvky súpravy na guláš a čo je vlastne čo

Každá kotlíková súprava s kotlinou, či už je to 20l alebo 50l obsahuje tri základné prvky, bez ktorých by sa nedala používať - kotlík s kotlinou a dymovodom.

 • Kotlina na guláš: oceľová – železná alebo nerezová – antikorová: je uzavreté ohnisko, do ktorého sa vkladá kotlík. Väčšina kotlín má demontovateľné nohy, ktoré sa dajú vymeniť aj za náhradné vysoké nožičky ku kotline, aby sa dosiahol vyšší komfort pri varení.
 • Kotlík na guláš, polievku: je nádoba, v ktorej sa priamo varí pokrm a vkladá sa do kotliny.
 • Dymovod na kotlinu: je súprava niekoľkých rúr, s pomocou ktorých sa odvádza dym z kotliny.

Prečo je kotlíková sada s kotlinou najobľúbenejšia

Kotlina na guláš je vlastne uzavreté ohnisko s dymovodom, ktoré sa skombinuje s vhodným kotlíkom a prípadne ďalším príslušenstvom ako je pokrievka, varecha a naberačka. Z takejto kombinácie nám vznikne kotlíková zostava, ktorá je pripravená na okamžité použitie. Set na guláš s kotlinou sa vyznačuje vynikajúcou stabilitou, nízkou spotrebou dreva a jednoduchou manipuláciou. Ideálna je do každého počasia a prostredia, pretože plameň je chránený celým telom kotliny a popol je zachytávaný do zbernej nádoby - popolníka.

Kam môžem umiestniť takúto sadu a kde ju môžem používať

Ako sme už spomenuli, je ideálna na použitie v každom prostredí. Vďaka uzatvorenej konštrukcii kotliny na nožičkách sa dokonalo hodí na terasu, trávnik v záhrade, do karavánu či kempu, chatu alebo priestranstvo, kde nie je možné manipulovať s otvoreným ohňom. Pokiaľ chcete maximálne ochrániť povrch pod kotlíkom, odporúčame dokúpiť ohňovzdornú podložku pod gril, kotlinu.

Nerezová alebo železná – nejde len o dizajn

Kotliny na guláš sa vyrábajú v dvoch základných vyhotoveniach, železná - oceľová alebo nerezová - antikorová.

 • Železná – oceľová kotlina na guláš: hlavne výhody sú nižšia cena a dostupnosť v rôznych rozmeroch, pre kotlíky od 6 L až po 100 L. Nevýhodou je nutnosť ošetrovania, aspoň 1x za rok odporúčame natrieť ohňu-vzdornou farbou, aby sa predĺžila jej životnosť.
 • Nerezová – antikorová kotlina na guláš: hlavne výhody sú moderný a luxusný vzhľad odolný voči korózii, dlhá životnosť, nevyžaduje dodatočnú údržbu. S jej použitím je to najlepšia kotlíková sada na guláš. Nevýhodou je vyššia cena, obmedzené veľkosti sád od 6 l – 22l.
Kotlíkové súpravy s kotlinouKotlíkové súpravy s kotlinou

Smaltovaný, nerezový, liatinový alebo medený kotlík – ich vlastnosti

 • Smaltovaný kotlík: povrch, ktorý pomáha brániť prihoreniu. Jednoducho sa udržiava a čistí. Odolný voči škrabancom, ľahšie sa poškodí pri silnom náraze. Sady s objemom 6l – 100l. Ideálny aj ako kotlík na lekvár.
 • Nerezový kotlík: odolný voči nárazom a škrabancom, dlhá životnosť, jednoduchá údržba. Je náchylný na prihorenie. Sady s objemom 6l – 30l. V súpravách je aj Premium Zosilnený nerezový kotlík na guláš  v hrúbke viac ako 1,2 mm.
 • Liatinový kotlík: robustné telo a vysoké akumulačné schopnosti, nepriľnavý povrch. Vyššia cena a náročnejšia údržba. Sady s objemom 6l – 22l.
 • Medený kotlík: samotná meď je na varenie a servírovanie nebezpečná, vylučuje jedovaté látky, dodáva sa s vnútornou povrchovou úpravou potiahnutou cínom alebo nerezom. Tradičný vzhľad a profesionálna kvalita vo vyššej cene, ktorá však vyžaduje náročnejšiu údržbu.
KotlíkyKotlíky

Ako dlho sa varí guláš v kotlíku s kotlinou

Varenie gulášu v záhrade pomocou kotlíka s kotlinou zaberie približne 1,5 až 2,5 hodiny, v závislosti od množstva a druhu mäsa. Vďaka tvaru kotlíka, ktorý sa zužuje smerom nadol, sa teplo z ohňa rovnomerne rozkladá po celom vnútri kotlíka.  Keď porovnáme podomácky vyrobený kotlík na guláš zo suda a kužeľovitý tvar kotlíka, tak naše sady výrazne zrýchľuje proces varenia a znižujú spotrebu dreva.

Veľkosti kotlíkových súprav – do kempu aj na zabíjačku

Ktorý kotlík podľa rozmeru je ten správny? Ako vybrať kotlík na guláš podľa objemu? Priemerná porcia na dospelého človeka je 500 ml. Počet porcii vynásobte počtom hostí, prirátajte rezervu pre náhodných návštevníkov, druhé kolo a nech zostane guláš aj na zajtra. Kotlík nikdy nenapĺňajte až po okraj, odrátajte približne 2-4 cm od vrchu (1-3 litre podľa veľkosti), aby sa dal guláš miešať.

Tip Tip: berte do úvahy rezervu, 10 litrov v 22 litrovom kotlíku uvaríte, ale 15 litrov v 8 litrovom kotlíku nie. Zároveň variť 10 litrov gulášu v 30 litrovom kotlíku je veľmi nepraktické, voda sa príliš rýchlo odparí a guláš ľahko prihorí.

 • Najlepší kotlík s kotlinou na guláš pre rodinu je v objeme 13 L, 16 L, 22 L, 25 L a 30 L.
 • Najlepší kotlík s kotlinou na guláš pre kemping a záhradky je v objeme 6 L,10 L.
 • Najlepší kotlík s kotlinou na guláš, zabíjačku, pre obce, pohostinstvá, reštaurácie, občianske združenia a krčmy je v objeme 50 L, 60 L a 100L.

Príslušenstvo ku kotlíku a kotline - povinná výbava pre každého kuchára

Čo všetko môže sada na guláš ešte obsahovať? Bez čoho sa nezaobídete? V základných súpravách na guláš v našej ponuke nájdete aj:

 • Varecha na guláš - dlhá varecha s pevnou rúčkou, s ktorou dokážete miešať aj zospodu bez rizika popálenia. Pre kotlíky do 30 litrov doporučujeme varechu o dĺžke od 50 cm. Pre kotlíky a kotle od 50 do 100 litrov odporúčame varechu v dĺžke 90 – 100 cm.
 • Pokrievka na kotlík - urýchľuje varenie, zabraňuje nadmernému vyparovaniu a skracuje dobu varenia. Mnoho kuchárov pokrievku pri varení gulášu v kotlíku nepoužívajú, pretože „odymený“ guláš ma lepšiu chuť. Pokrievka ku kotlíku býva obvykle menšia, aby zapadla približne 2 – 4 cm pod okraj kotlíka. V sade môže byť smaltovaná pokrievka ku kotlíku alebo nerezová pokrievka ku kotlíku. Nerezová je odolná na poškodenie pri páde.
 • Naberačka na kotlíkový guláš - je objemnejšia, má dlhú a spevnenú rukoväť, vďaka čomu s ňou môžete guláš dôkladne premiešať a naberať až zospodu.

Doplnky ku kotlíkovým súpravám - obohaťte svoju sadu a objavte nové gurmánske zážitky

Kotlíkové súpravy ponúkajú aj iné možnosti ako len overený kotlíkový guláš. V našej širokej ponuke nájdete aj tieto sady:

 • Kotlíková súprava s platňou na grilovanie
 • Kotlíková súprava s paella panvicou
 • Kotlíková súprava s trojnožkou
 • Kotlíková súprava s plynovým horákom alebo varičom
 • Kotlíková súprava na ryby - halászlé

Chcete sa dozvedieť o kotlíkoch viac? Kliknite tu a prečítajte si náš BLOG: Aké kotlíky na guláš sú najlepšie, ich porovnanie a je lepší s trojnožkou či kotlinou?

Items 1-12 z 77

Strana
na stránku
Zobraziť ako Mriežka Zoznam
 1. Perfect Cauldron kotlík na guláš smalt 1,2 mm 16 l, Perfect Cauldron kotlina 39 cm KOV
  -26%
 2. Perfect Home Set-1 Kotlíková súprava 6 L, 5 ks
  -24%
  Perfect Home Set-1 Kotlíková súprava 6 L, 5 ks
  Bežná cena 108,90 € Špeciálna cena 82,99 € 69,16 €
 3. Perfect Home Set-2 Kotlíková súprava 8 L, 5 ks
  -42%
  Perfect Home Set-2 Kotlíková súprava 8 L, 5 ks
  Bežná cena 149,50 € Špeciálna cena 85,99 € 71,66 €
 4. Perfect Home Set-5 Kotlíková súprava 6 L, 5 ks
  -31%
  Perfect Home Set-5 Kotlíková súprava 6 L, 5 ks
  Bežná cena 115,50 € Špeciálna cena 79,99 € 66,66 €
 5. Perfect Home Set-6 Kotlíková súprava 8 L, 5 ks
  -28%
  Perfect Home Set-6 Kotlíková súprava 8 L, 5 ks
  Bežná cena 125,30 € Špeciálna cena 89,99 € 74,99 €
 6. Perfect Home Set-7 Kotlíková súprava 8 L, 5 ks
  -27%
  Perfect Home Set-7 Kotlíková súprava 8 L, 5 ks
  Bežná cena 115,90 € Špeciálna cena 84,99 € 70,82 €
 7. Perfect Home Set-8 Kotlíková súprava 10 L, 5 ks
  -30%
  Perfect Home Set-8 Kotlíková súprava 10 L, 5 ks
  Bežná cena 125,90 € Špeciálna cena 87,99 € 73,32 €
 8. Perfect Home Set-12 Kotlíková súprava 22 L, 5 ks
  -34%
  Perfect Home Set-12 Kotlíková súprava 22 L, 5 ks
  Bežná cena 155,50 € Špeciálna cena 101,90 € 84,92 €
 9. Perfect Home Set-16 Kotlíková súprava 10 L, 5 ks
  -36%
  Perfect Home Set-16 Kotlíková súprava 10 L, 5 ks
  Bežná cena 139,60 € Špeciálna cena 88,99 € 74,16 €
 10. Perfect Home Set-17 Kotlíková súprava 10 L, 5 ks
  -34%
  Perfect Home Set-17 Kotlíková súprava 10 L, 5 ks
  Bežná cena 140,90 € Špeciálna cena 92,99 € 77,49 €

Items 1-12 z 77

Strana
na stránku
Zobraziť ako Mriežka Zoznam